שאיבות ביוב

 
מערכת הביוב היא תשתית אינסטלציה סמויה מן העין אשר מובילה מערך של צינורות מן הבתים והמבנים, במסלול מובנה, אל מתקן לטיהור שפכים. במערכת הביוב זורמת הפסולת המועברת בצנרת הביתית והיא מיועדת ומתוכננת באופן שיאפשר מעבר מהיר וחלק של הפסולת תחת לחץ מים זורמים אל הצנרת המיועדת.

אלא ששימוש לאורך זמן במערכת הביוב ללא תחזוקה וניקוי עשוי להוליד סתימות ומפגעים שימנעו מן המים והפסולת לעבור באופן חלק בצנרת, להאט את פעילותה ואף להיסתם באופן מוחלט.

סתימה בביוב ניתן לזהות באמצעות ריח רע באזורי הגישה למערכת הביוב, לרבות בנקודות הניקוז הביתיות, באמצעות ירידה איטית של מים בצנרת והצטברות מאגרי מים בעת השימוש ובפיצוצים אשר נוצרים כאשר לחץ מים שלא זוכה למעבר סדיר עולה על גדותיו ומציף את המרחב. הצפה זו יכולה להתחולל במרחב ציבורי בהתרוממות של מכסי ביוב, או בגינות של בניינים משותפים ופרטיים. מומלץ ומוטב לטפל בסתימות ומפגעים בצנרת באמצעות איתור מוקדם ולא להמתין למצב של פיצוץ והצפה, הגורמים לנזק סביבתי, ריח רע וזוהמה ונדרשים לטיפול מידי בזמן אמת.

הפתרון לטיפול במערכות ביוב סתומות ותקולות הוא שאיבת ביוב: פעולה המתבצעת על ידי מכשור מתקדם הכולל משאית אינסטלציה המספקת צנרת בלחץ מים גבוה במיוחד, ובאמצעות פעולת ואקום שואבת את הלכלוך והחומרים הגורמים לסתימה ומבצעת שטיפה וניקוי לצנרת הביוב כולה.

שאיבות ביוב מתבצעות כמענה לצורך, לאחר היווצרותה של סתימה המגבילה מעבר חופשי של מים בצנרת, אולם ברשויות ומוסדות המגלים אחריות נהוג גם להקדים תרופה למכה ולבצע שאיבות ביוב תקופתיות, במטרה למנוע סתימות, תקלות ומפגעים אחרים.

עיריות וראשויות מקומיות לצד וועדי בתים משותפים בוחרים לבצע ניקוי למערכת הביוב והצנרת המשותפת, במטרה להבטיח מעבר חלק ונקי של מים, תברואה וניקיון, ומניעת אירועים של פיצוצי ביוב ברחבי העיר, המחייבים טיפול דחוף בשעת האירוע כמו גם טיפול בנזקים העשויים להיווצר עקב הפיצוץ, בניהם התרוממות אבני שפה, סדקים ובקיעים בכביש וזיהום סביבתי.

הביוב משמש לרוב ציבור רב של משתמשים המחוברים אליו ועל כן לא תמיד ניתן לדעת מי הוא הגורם האחראי לסתימה. בעת ביצוע שאיבות ביוב לרוב מתגלה ריכוז גבוה של מגבונים לחים, מטליות וסמרטוטים, אשר התלכדו יחד לכדי יחידה מרוכזת האוטמת את המעבר בצינור ומפריעה לזרימה חופשית של מי השפכים.

שאיבות ביוב באמצעות ביובית מתבצעות בכל נקודות הביוב, גם כאשר מדובר בנקודה בעלת נגישות מוגבלת למשאית. משאית מסוג ביובית כוללת צינורות באורך למעלה ממאה וחמישים מטרים הניתנים למשיכה עד לנקודה הרצויה והחדרה שלהם לביוב בכל דרגות העומק. כלים נוספים המשמשים לפתיחת סתימות ביוב הם מפתחות צנרת, לומים ומברקים לפתיחת סתימות, כל אחד על פי תצורתו הייחודית ותועלותיו.

חברת אי.אס. סקורה אחזקות מספקת שירותי אינסטלציה מתקדמים לפרטיים ולמוסדות, לרבות טיפול בביוב ובצנרת מרכזית, במקצועיות ובאחריות.
 
שאיבות ביוב