בור ספיגה

 
בור ספיגה אמנם נחפר בכוונה טובה אך הוא יוצר לא מעט בעיות. אלו בעיות וכיצד פותרים אותם?
 

מה זה בור ספיגה ומה תפקידו?

 
 
אפשר לנחש לבד מה תפקידו של בור הספיגה, הרי התפקיד שלו נגזר משמו. בור ספיגה אמור לספוג חומרים מסוימים שלא יכולים להיכנס למערכת הביוב, כאשר החומרים הללו יכולים להיות שפכים של דלקים, שפכים תעשייתיים מזהמים אחרים וכמובן גם שמנים ושומנים. ההבדל בין בורות רקב, בורות שומן או בורות ספיגה הוא למעשה רק בשם שכן מדובר על אותם הבורות שאמורים להפריד את השפכים הללו ולסנן אותם לפני הגעתם אל מערכת ביוב, כך שבבוא העת צוות ביובית יוכל להגיע אל הבור ולשאוב אותם כך שלא יגרמו לסתימות או נזקים אחרים במערכת הביוב כולה.
 

מה הבעיה עם בור הספיגה?

 
  • בורות הספיגה הוקמו כדי לשמור על מערכת הביוב, ולמעשה הפעולה שלהם די חכמה ומתבססת על עקרונות פיזיקליים שמוכרים לכולנו. השמן והשומן קלים יותר מהמים ולכן הם יהיו תמיד בחלק הגבוה יותר, וכך כאשר הבור מתמלא המים, שנמצאים בחלק התחתון שלו, נשאבים אל מערכת הביוב בעוד השומן נשאר בבור.
  • עם זאת, משנת 1992 נאסר על הקמת בורות ספיגה חדשים או שימוש בבורות ספיגה ישנים במקומות בהם אין אפשרות להתחבר אל מערכת ביוב מסודרת. הסיבה לכך היא שבורות אלו מזהמים את מי התהום והקרקע, כאשר הפגיעה היא בעיקר במגזר התעשייתי.
 

תחזוקה קבועה ושאיבה בעת הצורך

 
 
כדי לפתור את הבעיה בקשר לפעולתו של בור הספיגה, החוק שיצא בשנת 1992 גם מגדיר אלו פעולות תחזוקה יש לבצע בבורות שכן יהיו פעילים ושוב בדגש מיוחד על המגזר התעשייתי שהוא הבעייתי מכולם. החוק קובע כיצד יש לתפעל אותם וכיצד יש לתחזק אותם, כל כמה זמן צריך לשאוב אותם וכמובן מה הקנסות שיוטלו על אלו שיפרו את הנהלים. חשוב לזכור שבור ספיגה נפוץ גם בקרב מסעדות שמשתמשות בלא מעט שמנים ושומנים שיוצאים כשפכים, אך הכמות בהם קטנה הרבה יותר. כל כמה זמן יש לשאוב את הבור? תלוי בקצב המילוי של הבור בהתאם לפעולת העסק.
 
 
 
בור ספיגה